نمایندگان مجلس به انتظارات مشتریان بازار خودرو پاسخ ندادند

باز هم نمایندگان مجلس با دوفوریت‌بودن طرح ساماندهی بازار خودرو موافقت نکردند تا مجددا مطرح‌شدن این طرح در نوبت رسیدگی مجلس قرار بگیرد. طرحی که از زمستان سال قبل با نزدیک به ۲۱۷امضا در انتظار مطرح‌شدن در صحن علنی مجلس قرار دارد، حالا با رای نیاوردن دوفوریتی بودن آن، به یک فوریت تبدیل شد تا رسیدگی به آن به زمان دیگری موکول شود.

در صحن مجلس پس‌از شرح موضوع توسط بهرام پارسایی عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰، حسینعلی حاجی‌دلیگانی و نادر قاضی‌پور که مخالفان و رحیم زارعی و همایون هاشمی که موافقان این درخواست بودند؛ نظر خود را بیان کردند.

پس از سخنان این نمایندگان درخواست رسیدگی دوفوریتی به طرح مذکور به رای گذاشته شد که نمایندگان با ۱۴۲رای موافق، ۷۶رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۵۲نماینده حاضر در جلسه، با این درخواست مخالفت کردند. سپس رسیدگی یک فوریتی به این طرح مطرح شد که از ۲۵۱نماینده حاضر در جلسه ۱۶۲رای موافق، ۶۸رای مخالف و ۲رای ممتنع به این درخواست داده شد.

طبق این طرح دولت مکلف است حقوق ورودی خودروهای سواری را براساس حجم موتور، میزان مصرف سوخت و میزان آلایندگی به‌صورت پلکانی و هدفمند تا سقف حقوق ورودی پنجاه‌وپنج درصد ظرف مدت ۳ماه پس‌از ابلاغ این قانون تعیین کند. دولت باید حقوق ورودی خودروهای سواری را از سال ۹۷ به صورت تدریجی و با میانگین سالانه ۵درصد تا ۱۰درصد کاهش دهد تا در سال پایانی سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ به حداکثر ۲۰درصد برسد.

این تعویق در حالی اتفاق می‌افتد که بازار خودروهای وارداتی از چند ماه گذشته به‌دلیل معلوم‌نبودن تکلیف تعرفه‌ها، در رکود به سر می‌برد و فعالان حوزه واردات خودرو و خریداران این محصولات در انتظار رقم نهایی تعرفه‌ها هستند تا قیمت خودرو به ثبات برسد و درواقع چشم بسیاری از کسانی که ذی‌نفع یا مرتبط با واردات خودرو هستند، دیروز به صحن علنی مجلس دوخته شده بود.

بنابراین تاخیر پیش‌آمده می‌تواند ماجرای رکود را ادامه‌دار کند. به‌خصوص که رئیس انجمن واردکنندگان خودرو اسفندماه سال گذشته در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» گفته بود که باتوجه‌به ثابت‌بودن تعداد خودروهای وارداتی موردنیازجامعه در هرسال، باوجود رکود در اسفندماه، این نیاز به ۳ماهه ابتدایی سال آینده منتقل خواهد شد. گویا واردکنندگان با شرایط فعلی، این فرصت ۳ماهه را هم از دست خواهند داد.

جلسه با کمیسیون صنایع برای پیگیری موضوع

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» از نشست اعضای هیات‌مدیره این انجمن با اعضای کمیسیون صنایع مجلس به‌منظور پیگیری موضوع خبر داد و گفت: «درخواست داده‌ایم که اعضای هیات‌مدیره انجمن با رئیس این کمیسیون جلسه‌ای داشته باشند، چراکه با یک‌فوریتی‌شدن این طرح، نمایندگان ۳ماه زمان برای بررسی طرح دارند و بررسی‌ها هر چقدر دقیق‌تر باشد، نتایج مثبت‌تری به‌جا می‌گذارد.»

مهدی دادفر ادامه داد: «ما تلاش می‌کنیم از نظر فنی و تجاری به نمایندگان در کمیسیون کمک کنیم تا با اشراف بیشتر و نگاهی همه‌جانبه طرح را بررسی کنند.»

وی درباره اثر نتایج جلسه دیروز مجلس بر بازار خودرو گفت: «یک‌فوریتی‌شدن طرح باعث می‌شود رکود تثبیت شود. الان فعالان این بازار منتظر نتیجه بررسی طرح و تصمیم مجلس خواهند ماند. نتیجه برای خریداران هم مهم خواهد بود و آن‌ها هم در انتظار کاهش تعرفه‌ها و قیمت خودروهای وارداتی هستند. جامعه منتظر قیمت‌های واقعی خودرو می‌ماند و تغییرات اساسی خواهد بود.»

وی اضافه کرد: «باتوجه‌به تعداد امضاهای جمع‌شده، انتظار این بود که طرح امروز بررسی و نهایی شود اما دوفوریتی بودن آن رای نیاورد و انتظار روانی بازار برآورده نشد. از آنجا که تصویب و اجرای این طرح می‌تواند فضای تجارت خودرو را متحول کند، از اهمیت بالایی برخوردار است.»

دادفر بیان کرد: «این طرح اگر به‌صورت قانون دربیاید، فضای بازرگانی خودرو بین نمایندگی‌ها و شرکت‌های غیرنماینده و تولیدکننده داخل رقابتی خواهد شد.»

وی عنوان کرد: «در طرح ساماندهی بازار خودرو چند نکته مثبت وجود دارد، مثل این‌که تعرفه‌ها با سند چشم‌انداز با تجمیع عوارض و درآمدهای دولت تطبیق می‌کند، یعنی در این طرح مقنن به دنبال این‌است که فضای واردات را شفاف کند.»

دادفر بیان کرد: «در این طرح حداقل‌هایی برای حفظ فاصله قیمت تولید داخلی با خودروی وارداتی درنظرگرفته شده است که این کم‌ترین فاصله در سال آخر محقق می‌شود. میزان حداقلی هم برای موانع غیرتعرفه‌ای در نظر گرفته شده است و با این روش خودروسازی داخلی هم هیچ‌گاه آسیب نخواهد دید.»

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *