ضرورت‌های دانستن در مورد معاملات خودرو

مروری بر تاریخچه جوامع بشری و جامعه ایران، نشان از پیشرفت سریع و ناباورانه‌ی صنعت خودروسازی در کنار صنایع و عناصر زندگی انسان‌ها دارد.

روند پیشرفت در مورد کاربرد انواع خودرو به نحوی بوده  که به سرعت و در عرض چند دهه، خودرو از مجموعه احتیاجات فانتزی مردم بیرون آمده و در سبد کالای ضروری خانواده‌ها جای گرفت.

آمارها نشان می‌دهد که امروزه هر خانواده‌ی ایرانی خودرویی برای استفاده افراد منزل دارد یا اینکه به شرمت در فکر خرید آن در حد و اندازه‌ی توان و قدرت مالی خانواده است.

از این رهگذر صنعت خودرو سازی ایران که بطور رسمی با مونتاژ ناسیونال آغاز شده بود به تاسیس کارخانه و متعاقب آن هم به تولد شرکت‌های ساخت خودرو از یک طرف و واردکنندگان ریز و درشت خودرو از طرف دیگر منجر شد.

معاملات روزمره خودرو هم عده ای را مشغول کار کرد و همیشه هستند تعدادی ازفراد فرصت طلب که در جریان برآوردن نیاز متقاضیان خودرو به فریب آنان و تصاحب پس انداز نیازمندان فوق اقدام و از این راه ثروت اندوزی می‌کنند.

با درنظر گرفتن مراتب فوق لازم است خریداران محترم در معاملاتی که انجام می‌دهند نکاتی را مد نظر قرار دهند که این نکات از جنبه‌های گوناگون قابل تامل و توجه است.

۱) رعایت اخلاق و شئونات انسانی حاکم برقراردادها بطور مثال الگوها و عناصری همچون صداقت و راستگویی، وفای به عهد، احساس مسئولیت در مقابل طرف معامله و سایر ویژگی‌های فطری انسانی در انجام معاملات بطور کلی و تنظیم قراردادهای خودرو بطور خاص، موجب آرامش و اطمینان خاطر طرفین (خریدار و فروشنده) بوده و بسیاری از مشکلات بعدی را کاهش داده و اختلافات احتمالی را نیز حل خواهد کرد.

۲) اطلاع نسبی از امور فنی خودرو استفاده از نظر کارشناس افراد متخصص در این زمینه ،بدیهی است اطلاع از استانداردهای فنی و تخصصی خودروی مورد علاقه جزء ضرورت‌های اصلی بوده و این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که قرار برمعامله‌ی خودروی مستعمل (به اصطلاح عامیانه ماشین دست دوم) باشد.عده ای افراد در استفاده از خودرو و رعایت مقررات مربوط به سرویس‌های دوره ای و رسیدگی به آب و روغن و تنظیمات لازم را جز وظایف خود می‌دانند و در مقابل عده ای هم هستند که حتی ماه تا ماه و سال تا سال از مشاهده‌ی وضعیت آب و روغن و ویژگی‌های ظاهری خودرو عاجز بوده و از توانمندی افراد آگاه هم استفاده نمی‌کنند و معیارشان در کاربرد خودرو، استارت خوردن و حرکت آن است و تنها زمانی که ماشین از حرکت باز ایستد یا خدای ناکرده معضلی همچون ساییدگی لاستیک‌ها موجب واژگونی خودرو شود، میفهمند که ازز رسیگی‌های ضروری غفلت کرده اند و چه بسا خسارت‌های جانی و مالی جبران ناپذیر را برای غفلت خویش متحمل می‌شوند.

از جمله پارامترهای فنی خودرو که توجه خاص را اقتضا می‌کند و خریدار باید در خصوص ماشین مورد معامله اطمینان حاصل نماید می‌توان به ۱-۲ رنگ خودرو ۲-۲ جلوبندی و تنظیم فرمان خودرو ۳-۲ کارکرد موتور خودرو و میزان واقعی استفاده از موتور و اینکه تعمیرات قبلی داشته است یا خیر ۴-۲ کارکرد امکانات گرمایشی و سرمایشی ۵-۲ وضعیت سیستم برق خودرو (کیفیت تولید و تقسیم مناسب و عملکرد دستگاه‌های توضیع برق در خودرو) ۶-۲ اطمینان از سلامت شاسی خودرو

در آینده و در مختصر توجه اعضا و مشتریان عزیز گروه تجاری را به نکاتی ارزشمند و خواندنی در مورد هریک از پارامترهای شش گانه فوق جلب خواهیم کرد.

۳) اطلاع نسبی از مقررات و قوانین حاکم بر معاملات و استفاده از توانمندی حقوقی کارشناسان و خبرگان آگاه در تنظیم مندرجات قراردادو مراقبت در مورد تعهداتی که به عهده طرفین گذاشته می‌شود.

   روابط عمومی بازرگانی عمران فقیهی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *